Terapi Odasında Yapılan Tek Şey Konuşmaktır!

04 Temmuz 2013

Ülkemizde cinsel hayatı aktif olan her on kadından sekizi, her on erkekten yedisi, hayatının belli bir döneminde cinsel sorun yaşıyor. Mevcut sorunlar hayatı çekilmez bir hale getiriyor ve çiftin ilişkisini monotonlaştırıyor. Ve ilişkisinde sorun yaşayan birçok kişi veya çift bu durumda ne yapacaklarını veya nereye başvuracaklarını bilemiyorlar. Peki, cinsel sorunlardan kurtulmanın yolu nedir? Sorun yaşandığında ilk önce kime başvurulmalıdır? Cinsel terapide nasıl bir süreç yaşanır? Cinsel terapinin amaçları nelerdir? Bu soruların yanıtı Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) cinsel terapistlerinden geldi. "Cinsel sorunda ilk önce cinsel terapiste başvurulmalıdır." diyen terapistler yakın ilişkilerinde sorun yaşayan kişilere ve çiftlere çok çarpıcı tavsiyelerde bulundular.

EN SIK GÖRÜLEN CİNSEL SORUNLAR…

Cinsel terapinin tanımını yapan CİSED Onursal Başkanı Cinsel Terapist Cem Keçe; "Cinsel terapi; bireylerin cinsellik alanında bilişsel, duygusal ve davranışsal sorunlarının çözümünü, cinsel ve ruhsal sağlıklarının geliştirilmesini ve korunmasını amaçlayan tekniklerin genel adıdır. Cinsel işlev bozukluklarından dolayı bozulan ruhsal dengeyi sağlamak, eğitim vermek, düşünce ve duygu alışverişi kurmak, çiftlerin veya bireylerin kendilerini tanımalarını sağlamak, cinsel çatışmaları çözümlemek, bu çatışmalardan doğan kaygı ve gerginlikleri azaltmak, çiftler arasındaki ilişkileri iyileştirip olgunlaştırmak için kullanılan tüm teknik ve yöntemlere seks terapisi yani cinsel terapi diyebiliriz. Diğer bir değişle, cinsel terapiye zihinsel ve duygusal sorunları olan ve bu sorunlarla baş etme gücü yetersiz kalan kişilere belli bir amaç ve plan doğrultusunda belli teknik ve yöntemlerin uzman kişilerce uygulandığı profesyonel bir yardım hizmeti süreci de diyebiliriz. Ya da cinsel terapi zihinsel ve duygusal sorunları olan kişilerle zihinsel ve duygusal bağlantı kurularak yürütülen tedavi etme bilim ve sanatıdır. Aynı zamanda cinsel terapi, cinsel hayatlarıyla ilgili problem ve endişeleri olan birey ve çiftlere özel danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Cinsel terapi alan kişilere danışan, cinsel terapi yapan terapistlere cinsel terapist" denir. Cinsel terapi, sertleşememe veya sertleşmeyi devam ettirmekte güçlük çekmeorgazm olamama, erken boşalmaseks yapma korkusu (vajinismus), ağrılı cinsellik yaşama (disparoni), cinsel isteksizlik gibi cinsel problemler yaşayan danışanlara çözüm sunar." dedi.

CİNSEL TERAPİSTLER NE YAPARLAR?

Cinsel terapistlerin, cinsellik ile ilgili fiziksel, duygusal ve psikolojik konular konusunda eğitim almış donanımlı uzmanlar olduğunun altını çizenCİSED Genel Başkanı Cinsel Terapist Cebrail Kısa;"Cinsel terapistler artık cinsel ilişki kurmayan ya da cinsel zevk ve dürtülerinde farklılıklar olan danışanlarla çalışırlar. Danışanların tamamen yabancı olan biriyle cinsel problemleri ile ilgili konuşması oldukça korkutucu görünebilir. Bu yüzden gelen danışanların işini kolaylaştırmak konusunda cinsel terapistler oldukça iyi eğitim almışlardır." dedi.

TERAPİ ODASINDA YAPILAN TEK ŞEY KONUŞMAKTIR…

Terapi odasında yapılan tek şeyin konuşmak olduğuna dikkat çeken; CİSED Genel Başkan Yardımcısı Dr. Yasemin Yıldız; "Bir çok insan cinsel terapi esnasında ne yapıldığıyla ilgili endişeler yaşamaktadır. Danışanlar cinsel terapi esnasında kıyafetlerini çıkartmazlar, soyunmazlar, ofiste ilişkiye girmezler ya da bir şey ispat etmek zorunda değillerdir. Terapi odasında yapılan tek şey konuşmaktır!" dedi.

CİNSEL TERAPİDE NE YAPILIYOR?

Cinsel terapide neler yapıldığını anlatan CİSED Genel Sekreteri Cinsel Terapist Serap Güngör; "Tedavinin ilk aşaması cinsel terapistin danışanlarlailk görüşme yapmasıdır. İlk görüşmenin sonunda cinsel terapist danışanlaracinsel eğitim videoları ve kitapları verir yani bibliyoterapi yapar. Daha sonra cinsel terapist danışanları değerlendirme görüşmelerine alır. Bu süreçte cinsel hikâye alınır, çeşitli testler ve ölçekler kullanmanın yanında gerektiğinde ürolojik, jinekolojik veya psikiyatrik muayeneler önerebilir. Böylece hem danışanlar ve terapist problemin sebebi fizyolojik mi, psikolojik mi yoksa her ikisi mi anlamış olur, hem yaşanan sorunun nedenleri keşfedilir ve olası çözüm yolları kişiye veya çifte sunulur, hem de var olan ilişkideki çözümlenememiş gerginlikler ya da iletişim meselelerini keşfedilme şansı olur. Danışanlar kendilerine özel olarak hazırlanan tedavi planını kabul ettiğinde cinsel terapi süreçleri başlatılır." dedi.

AŞK OYUNLARIYLA SÜREÇ KEYİFLİ BİR HAL ALIYOR…

Cinsel terapide aşk oyunlarıyla sürecin çok keyifli bir hal aldığını ifade eden CİSED Yönetim Kurulu Üyesi Cinsel Terapist Kemal Özcan; "Cinsel terapi aşamasında danışanın veya çiftin yaşantısı, geçmişi, geçmişteki birliktelikleri, genel olarak cinsel hayatı, partneri ile uyumu gibi cinsel sorunlara neden olabilecek alt başlıklar saptanmaya çalışılır. Yapılan tıbbi araştırmalar sonucu elde edilen verilere göre, cinsel sorunların en sık görülen nedeni cinsel bilgisizlik olduğu için cinsel terapinin ilk evrelerinde danışanlara cinsel ilişki, cinsellik ve cinsel organlarla ilgili bilgiler verilir ve cinsel eğitim videoları eşliğinde bilişsel yeniden yapılandırma yapılır. İlişkideki mevcut iletişim sorunları çözümlenir ve danışanların ilişkisi flört havasına sokulur. Ardından danışanların sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşam sürmelerini engelleyen duygularıyla bağlantıya geçmeleri ve onları söze koymaları sağlanır. Daha sonra ise danışanların önce bireysel olarak kendi vücutlarını tanımalarına, daha sonra çift olarak birbirlerinin vücutlarını tanımalarına yönelik aşk oyunları adında çalışmalar yapılır. Buradaki amaç, cinsellikle ilgili önceden gelen yanlış ve eksik bilgilerin temizlenmesi ve yerine doğru bilgilerin getirilmesidir. Aşk oyunları kişisel farkındalığın, cinsel bilgi ve becerilerin gelişmesine katkıda bulunur. Aynı zamanda danışanların bedenlerini duyusal ve cinsel uyaranlara tepki vermek üzere tekrar programlar ve spesifik problemlerle baş etmelerine yardımcı olur. Danışanlar aşk oyunlarıyla cinsel sorunlarından kurtulmanın yanında güzel sevişme sanatını da öğrenerek keyifli ve mutlu bir cinsel yaşama kavuşurlar." dedi.

CİNSEL TERAPİSTE BAŞVURMAK ÇÖZÜMÜN YARISIDIR…

Cinsel sorunların çözümünde cinsel terapiste başvurmanın önemine değinen CİSED Yönetim Kurulu Üyesi Cinsel Terapist Gülüm Bacanak; "Cinsel terapi eğlenceli olmalıdır ve cinsel terapistler bunu asla unutmazlar. Bu durum danışanları başta biraz utandırabilir ve hatta tuhaf hissetmelerine sebep olabilir. Ancak cinsel problemlerin, cinsel hayattan alıp götürdüğü tutkuyu ve cinsel oyunları danışanların tekrar hayatlarına geri getirmelerine yardım etmek, cinsel terapistlerin görevidir. Çünkü cinsel terapistler herkesin mutlu bir cinsel hayatı hak ettiğine inanırlar ve cinsel terapi bunu başarmalarına yardımcı olmak için vardır. Cinsel sorunlar kader değildir. Cinsel işlev bozukluklarının %100 tedavisi vardır ve cinsel terapidir.Kişiler cinsel hayatlarından memnun değillerse ya da kendi kendine geçmeyen bir probleme sahiplerse cinsel terapi tam da ihtiyaç duydukları bir şey olabilir. Çünkücinsel terapiste başvurmak çözümün yarısıdır. Bunun için kişiler Google'da önce bulundukları ilin adını, daha sonra da cinsel terapiveya cinsel terapist kelimelerini yazıp, arama yapabilirler ve kendilerine en yakın cinsel terapiste başvurabilirler. Bu cinsel sorunlarını çözmenin yarısını oluşturur, geri kalan kısmını iseTECRÜBELİ BİR TERAPİST halledecektir." dedi.