15 Mayıs Uluslararası Aile Günü

14 Mayıs 2013

Evlilik sözleşmesiyle bir araya gelen, toplum hayatının en önemli temel taşlarından birini oluşturan, içinde sevgi, saygı, hoşgörü, paylaşma, yardımlaşma, barış ve mutluluk barındıran "aile kurumu" ile toplum ilişkisi birbiriyle doğru orantılıdır. Bu nedenle, toplumun her bir kesiminin, aile kavramı konusunda farkındalığının arttırılabilmesi için 1994 yılından bu yana her yıl 15 Mayıs tarihinde " Uluslararası Aile Günü" kutlanmaktadır. Doğu'dan Batı'ya dünyanın her bir noktasında, toplumu ayakta tutan aileleri desteklemek amacıyla yapılması gereken faaliyetlerin yerine getirilmesi, zor durumdaki ailelere koruma ve yardım sağlanması, ailelerin sorunlarına, ihtiyaçlarına ve düşüncelerine hak tanınması gerektiğinin daha iyi benimsenmesi için sadece 15 Mayıs Dünya Aile Günü'nde değil her daim daha özverili çalışmalar yürütülmelidir. Çünkü aile, toplumun en önemli çekirdeğidir.

ÖNCE BİREY OLACAK OLGUNLUĞA ULAŞMAK GEREKİYOR!

Toplumlar, aileleri oluşturan fertlerin bir araya gelmesiyle oluşurlar. Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) terapistleri ve CİSED Yönetim Kuruluolarak, toplumu oluşturan aile yapısı ne kadar iyi olursa, toplumun gelişiminin de bir o kadar iyi olacağına inanıyoruz. Bu nedenle, bireylerin evlenip bir aile olma kararını vermeden önce, birey olacak olgunluğa erişmeleri ve ailelerine olan bağımlılıklarından kurtulmaları gereklidir. Bunu başaramayan biri için evlilik ve anne-baba olma sorumluluğu ağır gelebilir. Bu durumdaki bir kişi, kendine karşı dürüst olmalı, sonradan pişman olacağı bir hayatı sürdürmekte ısrar etmemeli, evlenme aşamasına gelmeden önce tüm belirsizlikleri konuşmalı, sağlıklı ve doğru kaynaklardan bilgi edinmeli, düzenli hayatın ve sağlıklı cinselliğin insanın doğasına uygun olduğu veya evliliğin yakınlık ve güven ihtiyaçlarını karşıladığını bilmelidir.

EVLİLİK ÖNCESİ ANNE BABA VE EŞ EĞİTİMLERİ ZORUNLU OLMALI!

Son yıllarda gündeme gelen kadına yönelik şiddet ve boşanma oranları, yolunda gitmeyen ve derhal müdahale edilmesi gereken alarm durumunun simgeleridir. Dolayısıyla, CİSED terapistleri olarak, her daim dediğimiz gibi "Huzurlu insan, sağlıklı cinsellik, mutlu bir evlilik ve aile yaşantısı…" için Evlilik Öncesi Cinsel Danışmanlık ve Rehberlik Hizmetleri ve Evlilik Öncesi Anne, Baba ve Eş Eğitimlerinin daha çok üzerinde durulması gerektiğini, gerekirse aileler ve aile olmaya aday çiftler için zorunlu tutulmasının doğruluğuna inanıyoruz.

15 Mayıs Uluslar arası Aile Günü 'müz kutlu olsun…

CİSED Yönetim Kurlu