CİSED 2012 Yeni Yıl Mesajı

27 Aralık 2011

Yeni Yıl Mesajı

Yeni bir yılın, yepyeni umutların ve hayallerin eşiğinde olduğumuz şu günlerde Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) camiası olarak 2012’yi biz de heyecanla bekliyoruz. Yeni bir yıl denilince dilekler hep sağlık, mutluluk, para ya da hayatımızda somut olarak gördüğümüz sorunların ortadan kalkması için dilenir. Ancak hiçbirimizin aklına cinsel yaşamımızla ilgili sorunları yeni bir başlangıçta değiştirmek gelmez. Oysaki ülkemizde her 10 kadından 8’i, her 10 erkekten 7’si cinsel problemler yaşamaktadır. Ortada bir gerçek var ki, cinsel problemini bastırmak, onu normalleştirerek yaşamaya çalışmak aynı zamanda hayatın tüm alanlarında sağlıklı bir yaşam sürdürülmesine engeldir. CİSED olarak her fırsatta Türk kamuoyuna deklare etmiştik:

  • Anaokulundan başlayarak cinsel eğitim yasal olarak şart olmalıdır.
  • Ergenlik öncesi cinsel danışmanlık ve rehberlik hizmetleri yasal olarak şart olmalıdır.
  • Evlilik öncesi cinsel danışmanlık ve rehberlik hizmetleri yasal olarak şart olmalıdır.
  • Evlilik öncesi anne, baba ve eş eğitimleri yasal olarak şart olmalıdır.
  • Cinsel sağlık bilimine üniversitelerimizde Seksoloji A.B.D adı altında ayrı bir bilim dalı olarak yer verilmelidir.
  • Cinsel sağlık bilimi için “multidisipliner bir yaklaşım” şart olmalıdır.

Geldiğimiz noktada bu konularda tam anlamıyla somut adımlar atıldığını söylemek zordur. Ancak yaşanan süreç, bu olguların gerçekleşmeyeceği anlamına gelmediği gibi zaman içinde toplum için zorunluluk halini alacağı da sarihtir. Tüm bunların temenni olarak kalmasından değil yeni yılla birlikte hayata geçirilmesinden yanayız. Ancak Türk toplumuna yönelik cinsellik tablomuz asla karamsar değildir. Çünkü görüyoruz ki, her geçen gün Türkiye’de cinsellik ve cinsel sağlık yönünden insanımızın bilinci artmaktadır.

Biz ruh sağlığı profesyonelleri olarak, Türk halkının tabulardan, hurafelerde, mitlerden ve dedikodulardan sıyrılıp bilimsel gerçekler ışığındaki gerçek cinselliği anlamasının yolunu açmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

Tüm bunların ışığında 2012 yılının, başta ülkemiz olmak üzere tüm dünya için önce barış, huzur, mutluluk ve sağlıklı bir yaşam getirmesini, cinsellik adına hurafelerin, mitlerin ve tabuların ortadan kalktığı bir yıl olmasını dileriz.

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED)

Yönetim Kurulu