Bu test hayatınızı değiştirebilir: "SINIRDA KİŞİLİK" misiniz?

22 Aralık 2011

ANNEDEN KIZA MİRAS KİŞİLİK SORUNU: ‘BORDERLINE’

NARSİSİSTİK YAPININ KIZ KARDEŞİ ‘SINIRDA KİŞİLİK’

Kendinizi anlatırken, “ya çok iyiyimdir ya çok kötüyümdür” der misiniz? Duygularınızda ve ilişkilerinizde kronik bir karmaşa mı var? Belki de siz ‘Borderline’ yani ‘Sınırda Kişilik’ olabilirsiniz. Kadınlarda daha çok görülen sınırda kişilik sorunu için uzmanlar ‘Narsisistik yapının kız kardeşi’ diyor. Peki, siz de ‘sınırda kişilik’ misiniz? Yanıtı basit bir testte saklı.

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Genel Başkanı Cem Keçe, ‘Borderline’ veya ‘Sınırda Kişilik’ sorunun yoğunlukla kadınlarda görüldüğüne dikkat çekiyor. Duygularında karmaşa olan, düşünceleri ve davranışları bazen iyi bazen kötü olan kişiliklerin borderline tanımına uygun olduğunu ifade eden Psikoterapist Keçe’ye göre, bu iyilik ve kötülük hali adeta ‘cennet ve cehennem’ kadar katı ve net.

İşte Psikoterapist Keçe’nin sınırda kişilik tespitleri:

“DAHA ÇOK KADINLARDA GÖRÜLÜYOR”

Duygularda, insan ilişkilerinde, davranışlarda dengesizlik ve aşırı kaybetme korkusu yoğun olan bu kişiliklerde duygular, karakterler ve davranışlar hem iyi hem de kötüdür. Onlar hep ya siyahtırlar ya da beyaz. Gri renkleri yoktur. Kadınlarda daha sıkgörülüyor çünkü kadınlar terk edilmeye, ret edilme ve sevilmemeye karşı erkeklerden çok daha hassas. Kadınların çocuklukta anneleriyle kurdukları ilişkiler ve anneden ayrılma problemleri bu kişilik sorununun onlarda daha çok görülmesinde etken. Kız çocukları sınırda kişilik olmayı annelerinden öğrenirler ve bir aktarım söz konusudur. Borderline kişilik genelde çocuklukta yaşanılan önemli bir kayıp, anne-baba ile olan bağın dengesiz olması, travma, kötü muamele ya da duygusal olarak yoksun kalmak gibi tecrübelere dayanmaktadır.”


“CİNSEL YAŞAMLARI FIRTINALI”

Aldatma, aldatılma, orgazm olamama, cinsel sapkınlıklar…

CİSED Psikoterapi Eğitimleri Koordinatörü Doç. Dr. Cebrail Kısa’ya göre borderline kişiliklerin cinsel yaşamları oldukça fırtınalı. Zor ilişkileri ve zor partnerleri tercih ediyorlar. Cinsel yaşamda dokunmanın verdiği hazza odaklanma geri plandayken saldırganlık ön plandadır. Çoğunlukla cinsel haz almazlar ve kolay boşalamaz ve orgazm olmazlar. Cinsel eşlerine büyük bir tutkuyla bağlanan, reddedilme ve terk edilme korkusu yaşayan ve bu tutkularını küçük bir olayla nefrete dönüştürebilen borderline kadınlar sık partner değiştirebiliyorlar. Çoğu zaman ilişkilerine sadık kalamazlar, herhangi bir rahatsızlık duymazlar ama yakalanmaktan korkarlar. Ayrıca cinselliğe bakışları ve özel yaşamları çok fırtınalı bir başka deyişle dramatik olan borderline yapıdaki kadınlarda, ruh dünyaları gibi kaos içinde cinsel fantezileri, davranışları ve cinsel sapkınlıkları arasında da benzerlikler bulunur. Mesela ilişkinin verdiği doyum ve kendini iyi hissetmek önemli olduğu için, kendisini beğendiğini hissettiren biriyle günü birlik cinsel ilişkiye girebilir ve yine o hızla o erkeği aklından çıkartabilirler.

“PARANIN İKİ YÜZÜ: NARSİSİSTİK YAPI ve BORDERLINE”

Borderline bir kadına dayanan erkeğin de genellikle narsisistik yapılanma içinde olduğunu söyleyen Doç. Dr. Kısa, borderline ve narsisistik yapının bir paranın iki yüzüne benzetiyor:

“Zaten borderline biri ile ilişkiyi sürdürebilen de narsistik yapıdadır. Normal değerlerde bir kişi sınırda bir kişilikle kolay kolay anlaşamaz ve ayrılır. Narsisistik kişi genellikle soğuktur, bencildir, çok meşguldür ve borderline yapıdaki kişinin uzakta kalma davranışına imkân tanıyan bir kişidir. Kaçınılmaz olarak borderline ve narsisistik kişiler sağlıklı ilişkilere giremezler ve devam ettiremezler. Çünkü borderline yapıdaki kişiler sevdikleri kişiyi iyi ve kötü özellikle birlikte algılayabilme, yalnız kalabilme ve bir başkasına sahte olmayan bir ilgi gösterebilme kapasitesine sahip değildirler. Ayrıca bunaltı, sıkıntı ve depresyonu tolere edebilme, yutulma ve terk edilme korkusu olmadan kendini bir başkasına duygusal olarak adayabilme kapasiteleri de yoktur. Borderline yapıdaki kişi aşkı, âşık olmayı, sağlıklı ve sevgi dolu bir ilişki kurmayı birbirine karıştırabilir.”