Cinsel sorunlar Türk toplumunu tehdit ediyor ama DİZİLERDE CİNSELLİK YOK!

28 Kasım 2011

Bu önemli konuyu gündeme getirense Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Genel Başkanı Cem Keçe. Geniş kitleler tarafından takip edilen ve medyada bu kadar çok yer alan ve hakkında günlerce konuşulan dizilerde tecavüz, ensest veya taciz gibi konuların sıklıkla işlendiğine dikkat çeken Psikoterapist Keçe, "Ama bugüne kadar cinselliğin, cinsel işlev bozukluklarının tam anlamıyla ele alındığı bir dizi yok. Mesela ülkemizde her evli on kadından birinde görülen vajinismuslu bir çiftin dramını işleyen veya erken boşalması ve iktidarsızlığı nedeniyle aldatılan bir adamın acılarını konu alan bir dizimiz şu ana kadar olmalıydı" diyor.

Psikoterapist Keçe'ni tespitleri oldukça çarpıcı:

"CİNSEL SORUNLARIN ŞAKASI YOK"

"Kurtlar Vadisi Pusu ve Hayat Devam Ediyor dizilerinde bir iki küçük sahnede esprili bir dille ele alınan cinselliğin aslında Türkiye'de şakaya alınacak bir tarafı da yok. Çünkü araştırmalara göre ülkemizde erkeklerin yüzde 70'i erken boşalma veya iktidarsızlık, kadınların yüzde 80'i de vajinismus ve orgazm olamama gibi cinsel işlev bozukluklarının pençesinde acı çekiyor. Böyle bir tabloya bakınca biz uzmanlar dizilerde cinselliğin işlenmiyor olmasını şaşkınlıkla karşılıyoruz. Milyonlara hitap eden dizilerde cinselliğin ele alınmaması da akıllara ister istemez "Senaristler geride kalan yüzde 20 veya 30'luk kısmı mı temsil ediyor?" sorusunu getiriyor."

"SORUNLAR VAR AMA DİZİLERDE YOK!"

"Cinsel işlev bozukluklarının yaşattığı acılar binlerce ailede perişanlığa yol açıyor. İşyerlerindeki verimsizlikten tutun da, trafikteki psikopat davranışlardan, aile içi şiddette, toplumsal mutsuzluklar ve gerginliklere kadar sayılabilecek olumsuzlukların altında yatan gerçeklerden biri de sağlıksız ve mutsuz bir cinsel hayattır. İşte bu kadar hayati olan bu konu ne milyonları ekrana kilitleyen dizilerde işleniyor, ne okullarda konuşuluyor, ne cinsel eğitim veriliyor, ne de çok reytin alan tartışma programlarında ele alınıyor. Ancak görünmez, konuşulmaz ve üstü kapatılan cinselliğe bakış açısıyla Türkiye'de cinsel sorunlar ortadan kalkmıyorEspriden öteye geçemeyen cinsellik, aslında bu kadar ciddi bir husus. Her şeyden önemlisi sağlıksız ve mutsuz bir aile ortamında büyüyen çocuklarımızın geleceği de tehdit altında. Bu nedenle Türkiye'de, tabulaştırılmış, içi hurafelerle, cinsel mitlerle ve yanlış bilgilerle doldurulmuş cinsellik olgusunun bir an önce doğru tarifine ve eğitimine önem verilmelidir. Bu da her konuda olduğu gibi uzmanların önderliğinde ve bilimsellik çerçevesinde gerçekleşmelidir. Yoksa ülkemizi ilerleyen dönemlerde sağlık alanında gerek fiziki gerekse psikolojik birtakım ağır sorunlar beklemektedir."

Psikoterapist Keçe'nin dizi yapımcılarına ve senaristlerine önemli bir de çağrısı var:

"Gelin, toplumumuzda yüzde 70'lere 80'lere varan cinsel işlev bozukluklarını, bu büyük sorunu dönem dönem gündeme getirelimDizilerde, bilimsellik ışığında mesajlar içeren sahnelere, diyaloglara yer vererek önemli bir sorumluluğu üstlenelimgerçek cinselliği gündeme getirelim. Şahsım ve halen genel başkanlığını yürüttüğüm Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) olarak sizlere her türlü senaryo desteği ve danışmanlığı vermeye hazırız. Ankara, İstanbul Cerrahpaşa, İstanbul Anadolu (Bostancı), İzmir, Bursa, İzmit, Mersin, Adana ve Eskişehir olmak üzere 10 şubesi ile ülkemizin "cinsel sağlık" alanında en örgütlü sivil toplum kuruluşu olan Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) olarak amaçlarımızdan biri “huzurlu insan, sağlıklı cinsellik, mutlu bir evlilik ve aile yaşantısı için” değerli halkımıza yardımcı olmak, cinsellikle ilgili kafalarına takılan sorularına bilimsel bilgilerle yanıtlar verebilmektir. Bu bağlamda derneğimiz telefon (0.312.212 66 26 ve 0.542.519 47 64), e-posta (ciseddanisma@gmail.com) ve MSN (cinseltip@hotmail.com) üzerinden "ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK HİZMETİ" sunmaktadır. Cinsel sağlık bilimindeki son bilimsel gelişmeler, cinsel sağlık alanında meydana gelen güncel olaylar ve sorunlar hakkında kıymetli medya mensuplarımıza yönelik yayınladığımız haftalık basın bültenleriyle de kamuoyunun dikkatini cinsel sağlık sorunlarına çekmeyi ilke edindik ve kamuoyuna aşağıdaki deklarasyonumuzu ilan ettik:

CİSED'in Kamuoyuna Deklarasyonu

1- Anaokulundan başlayarak Cinsel Eğitim yasal olarak şart olmalıdır.

2- Ergenlik Öncesi Cinsel Danışmanlık ve Rehberlik Hizmetleri yasal olarak şart olmalıdır.

3- Evlilik Öncesi Cinsel Danışmanlık ve Rehberlik Hizmetleri yasal olarak şart olmalıdır.

4- Evlilik Öncesi Anne, Baba ve Eş Eğitimleri yasal olarak şart olmalıdır.

5- Cinsel sağlık bilimine üniversitelerimizde Seksoloji A.B.D. adı altında ayrı bir bilim dalı olarak yer verilmelidir.

6- Cinsel sağlık bilimi için “multidisipliner bir yaklaşım”şart olmalıdır.

Dünya Cinsel Sağlık Birliği (World Association for Sexual Health - WAS), Avrupa Seksoloji Federasyonu (European Federation of Sexology), Uluslararası Aile Terapileri Örgütü (IFTA - International Family Therapy Association) ve Almanya Sosyal Bilimsel Seks Araştırmaları Derneği (Gerrman Society for Social Scientific Sexuality Researchüyesi olan CİSED; olarak ilginize teşekkür ederiz.”