CSED "Yaz Aklar Gelip Geici Bir Heves Mi, Yoksa Kalc Olabilir Mi?" Tartmasna Aklk Getirdi...

06 Haziran 2018

CSED GENEL BAKANI PSKOTERAPST CEM KEÇE: “YAZ MEVSM YEN ROMANTK VE CNSEL DENEYMLERE AÇILMA KONUSUNDA DAHA ÖZGÜR HSSETMEY SALAR...”

Cinsel Salk Enstitüsü Dernei (CSED) evlilik terapistleri, insanlarn çounlukla yazn âk olmalarnn nedenlerini ve özellikle tatilde yaanan yaz aklarnn geçici bir heves olup olmadn açklad…

AK HORMONLARI YAZIN ARTAR…

CSED Genel Bakan Psikoterapist Cem Keçe, yazn âk olmay kolaylatran faktörler olduunu belirterek unlar söyledi: “Ak kapy her an çalabilir… Akn ya olmad gibi, mevsimi de olmaz… Ancak yaz aylarnda âk olma ihtimali daha yüksektir. Bunun en önemli ve birincil nedeni hormonlardr. Ak tetikleyen çekimin ardnda biyolojik süreçler i bandadr. Beyin ve böbrek üstü bezlerinde üretilen dopamin, testosteron salnmn, testosteron da cinsel istei artrr. Dopamin, cinsel organlar, ter bezleri ve duyular dahil olmak üzere çeitli organlar etkiler. Güne mutluluk hormonlar olarak da bilinen dopamin ve serotoninin üretimini arttrr. Yazn daha mutlu, heyecanl ve enerjik olunmasnda dopamin ve serotonin büyük rol oynar. Cinsel davranlarmz da hormonlardaki deiiklikten etkilenir, yaz aylarnda cinsel istek ve aktivitede önemli bir art olur. Ayrca yaz mevsimin daha çekici kyafetleri de cinsel uyarlmay tetikler. Örnein, birini kn kaln giysiler içinde görmeniz ile yazn plajda mayolu görmenizin yarataca etki farkl olacaktr.”

YAZ FIRSATLARLA DOLU BR SOSYAL SEZONDUR…

Yaz mevsiminde romantik karlamalar tevik eden birçok faktör olduunu ifade eden Keçe, “Sona eren ya da yavalayan okul ve i programlarnn ardndan çklan uzun tatillerde önceliin keyif ve elenmeye verilmesi ve daha fazla sosyal ortamlarda yeni kiilerle tanlmas yaz aklarn tevik eden faktörlerdir. Kn karl, puslu, souk günlerinde pek çok etkinlie katlmaz, günün sonunda özlem duyduumuz rahat ve scak evimize koa koa gideriz. Dolaysyla âk olabileceimiz kiilerin bulunabilecei ortamlara girme frsatmz pek olmaz. Ayrca daha az güne ndan dolay ruhsal enerjimiz de düük olur, stresli, gergin ve yorgunken âk olmak zordur.”

YAZ ÖZGÜR BR MEVSMDR…

Keçe, yaz aylarnn yln geri kalannda yaanan rutin yaamdan geçici bir kaç olduunu söyledi ve ekledi: “Bu da insanlarn kendilerini yeni yerlere, kiilere ve deneyimlere açmasna frsat verir. Gerçek hayattan kopmak, yeni romantik ve cinsel deneyimlere açlma konusunda daha özgür hissetmeyi salar. te bu yüzden yaz ak özgürdür ve romantizm için heyecan verici yeni kaplar açar. Yaz mevsimi, romantizm için doal olarak elverili bir ortam salar. Yazn yeni birileriyle tanma arzusunu güçlendiren nedenlerden biri, scak ve güneli günlerde daha olumlu, sevgi dolu ve kaygsz olma eiliminde olmamzdr. Bu ruh hali de potansiyel ak frsatlarn çekme ihtimalini arttrr. Romantizm için gün batmn seyrederek yldzlarn altndaki bir atein yannda geçirilen yaz gecelerinden daha iyi bir zaman yoktur. Yaz mevsiminin deniz, güne, çiçek kokular genellikle geçmi yaz aklarn ve güzel anlar hatrlatan bir duygu dalgas yaratarak âk olma potansiyelini yükseltebilir. Çünkü kokular ile duygular arasnda sk bir ba vardr. Koku hafzamzda baz kokular belirli duygularla eleir. Bir kokunun bizi geçmiteki bir anmzdaki yer ve zamana götürmesi bu yüzdendir.”

YAZ AKINIZIN GEÇC BR HEVES M, YOKSA UZUN SÜREL M OLACAINI NASIL ANLARSINIZ?

Keçe, “Tüm güzelliklerine ramen yaz akna kendini kaptrp yaz sonunda hüsrana urayan kiilerin hikayelerini skça duyarz. Aslnda ortaya çk pek çok geçici koula bal olan yaz aklar bu koullar ortadan kalktnda çounlukla sona erer. Siz hayatnzn akn bulduunuzu düünürken yaz aknzn son kullanma tarihi tatilin bitii olabilir. Elbette bu kesin bir genelleme olamaz, yaz aknz hayatnzn ak olarak bir ömür de sürebilir. Yaz aknn geçici mi kalc m olduunun baz göstergeleri vardr” diyerek yaz aklarnn uzun sürüp sürmeyeceini anlamaya dair u ipuçlarn verdi:

  1. “likideki beklentilerinizde gerçekçi ve kendinize kar dürüst olun. likinizi devam ettirmek ve bir taahhütte bulunmak isteyip istemediinizi dürüstçe deerlendirin.”
  2. likiniz sadece elenmeye odaklysa yaz ak olarak kalacan düünebilirsiniz. Öte yandan, elencenin yan sra birbirinizi tanmak için derin sohbetler ediyorsanz, birlikte anlaml tartmalar yapyorsanz, birbirinizin arkadalar ya da aileleriyle bir araya gelip benzer ilgi alanlarn paylaarak zaman geçiriyorsanz, ilikiniz sadece bir yaz akndan fazlas olmaya adaydr. Çünkü ciddi ilikiler çok elenceli olmayan konularla da uramay gerektirir, daha derin konular hakknda konumak için karlkl istek duyuyorsanz, birlikte bir geleceiniz olabilir.”
  3. “Yazn tatil ortamnda aslnda normalde size uygun olmayan birine de âk olabilirsiniz. Yaz aknzn günlük rutininize, yaam alkanlklarnza ve çevrenize uyan bir kii olup olmadn iyice deerlendirin ve 1-2-3 kuralna uyun. (1) Denklik, (2) duygusal çekim ve (3) cinsel çekimdir. Denklik olmayan aklarn bitme oran yüksektir.”
  4. “Tatil sonunda farkl ehirlere dönmeniz gerekiyorsa yaz aknzn sonu çabuk gelebilir. Ayr ehirlerde yayor olmak da yaz aklarnn uzun ömürlü olmasnn önündeki bir engeldir. Çünkü uzak mesafelerde yaayp sk bir arada olamamak samimiyet ve ballk oluturmaya engel tekil eder.”