CSED Evlenecek iftleri Balaynda Yaanabilecek Sorunlar Konusunda Uyard...

30 Mays 2018

CSED GENEL BAKANI PSKOTERAPST CEM KEÇE: “LK GECENZ YÜZÜNDEN BALAYINIZ ZEHR OLMASIN!”

Cinsel Salk Enstitüsü Dernei (CSED) evlilik terapistleri, mutluluklarna güzel bir tatille balamak için balayna çkan yeni evli çiftlerin birçounun deneyim ve bilgi eksikliinden kaynakl sorunlar yaadklarn vurgulayarak yeni evlenenlere balaynda dikkat etmeleri gerekenler konusunda tavsiyelerde bulundular.

LK GECE KORKUSU YAYGIN YAANIYOR…

CSED Genel Bakan Psikoterapist Cem Keçe, yeni evlenen çiftlerin çounun ilk geceden korktuklarn ve ilk cinsel ilikilerinde mutsuz olduklarn belirterek “Deneyimsiz ve genç çiftler, cinsel ilikiye girecekleri ilk gece ar beklentiler ve basklar nedeniyle hayatlarnn kâbusuyla karlaabilirler.Bunun nedeni, toplumda hâlâ ilk gece ve o gece yaplmas gerekenlerle ilgili abartl ve yanl beklentilerin olmasdr. Bu beklentiler sadece gelin ve damad deil, onlarn aileleriyle de ilgilidir. Ailelerin en büyük beklentisi gelinin bakire çkmas ve damadn kendisinden beklenen performans göstermesidir. Ailelerin beklentilerinin gerçekletiine dair kant bekliyor olmas ii içinden çklmaz bir duruma sokabiliyor” dedi.

KADINLARDA LK GECE KORKUSU VAJNSMUSA YOL AÇABLR…

Keçe, ilk gece korkusunun çeitli cinsel ilev bozukluklarna neden olabileceinin altn çizerek unlar söyledi: “Kzlk zarna verilen abartl önem yüzünden kadn, ilk gece ya kzlk zararmda kanama olmazsa diye endielenirken, bir yandan da kanamann olmasndan ve ac çekmekten korkar. Bu endie ve korkular kadnn ar ekilde kaslarak cinsel birlemeye izin vermemesine ya da birlemenin arl ve acl olmasna yol açar. Böylece korktuunun bana geldiini düünen kadn için cinsellik bir kabusa dönüerek vajinismus ve cinsel isteksizlik gibi cinsel ilev bozukluklarna yol açabilir.”

ERKEKLERDE LK GECE KORKUSU SERTLEME VE ERKEN BOALMA SORUNLARINA YOL AÇABLR…

Keçe, erkeklerin ilk gece yaayabilecekleri sorunlarn sonraki cinsel yaamlarn olumsuz etkileyebileceini vurgulayarak unlar söyledi: “Erkein içini kemiren penisinin sertlemeyecei endiesi, ilk geceye dair çocukluktan itibaren örenilen yanl bilgilerle birleerek sertleme kaybna ya da erken boalmaya yol açabilir. Ayrca baz kadnlarn elerinden ar performans beklediklerini farknda olmadan da olsa belli etmeleri de olumsuz bir faktördür.”

LK GECENZ YÜZÜNDEN BALAYINIZ ZEHR OLMASIN!

Keçe, yeni evli çiftlerin ilk gece kabusunu yaamamalar için önce konuup birbirlerini rahatlatmalar ve endielerini paylamalar gerektiini belirterek u tavsiyede bulundu: “Sorunsuz bir ilk gece için erkek, kadn rahatlatmak amacyla elinden geleni yapmal ve sabrl olmaldr. Çift uzun bir ön sevimenin ardndan koite (cinsel birliktelie) hazr olduklarnda, yani kadnn vajinas slandnda ve klitorisi sertletiinde, erkekte ise zevk suyu geldiinde cinsel birlemeye geçmelidir. Vajina kendini douma ortalama 12 saatte kendini hazrlarken, koite de ortalama 12 dakikada hazrlar. Bu nedenle en az 12 dakikalk keyifli bir önsevimeye kadn ihtiyaç duyar, erkekte bu süreçte hislerine odalanrsa, baarszlk korkusunun üstesinden gelebilir. Çünkü cinsellik sevgi dolu bir paylamdr, bir snav ya da yarma deildir. Cinsellikte baarsz olmak diye bir kavram yoktur, önemli olan birlikte geçirilen zamandan olabildiince haz alabilmektir. Cinsellik sevgiyle, ehvete, saygyla, ak oyunlaryla süslenip, zenginletirilerek salkl, mutlu ve doyurucu bir cinsel yaam salanabilir.” Düünden sonra çiftin yorgun olmas ve o gece cinsel ilikiye girme mecburiyetinin üzerlerinde oluturduu basknn da ilk geceyi olumsuz etkilediini ifade eden Keçe, “Oysa böyle bir mecburiyetleri yoktur ve neyi, ne zaman yaayacaklarna birlikte karar verebilirler. Örnein; ilk gece sarlp uyuyabilirler ve o gece dinlendikten sonra ertesi gün her ey daha keyifli olabilir” dedi.

BALAYI SSTTNE DKKAT EDN

Keçe, balay sistitine de dikkat çekerek “Balaynda sk ve uzun süreli yaanan cinsel iliki sonucunda vajinada ve vajinann hemen önündeki d idrar yolunda sürtünmeye bal oluan tahrilerin bakterilerin kolayca yerleip üreyebilecekleri bir ortam yaratmas sonucunda idrar yaparken yanma ve acma hissi, sk ve ani idrara çkma ihtiyac, bulank ve bazen pembemsi idrar rengi, karnn alt bölgesinde ar gibi belirtileri olan balay sistiti ortaya çkabilir. Bu durum ilk cinsel tecrübesini yaam olan kadnn, çok iddetli arlarla yüz yüze gelmesine sebep olmakla birlikte kadnn cinsellikten uzaklamasna veya soumasna da neden olabilmektedir. Balay sistiti olasln azaltmak için cinsel iliki öncesi ve hemen sonrasnda idrar yaplmaya çallarak idrar kanalnda var olabilen ya da cinsel ilikiyle idrar kanalna doru zorlanan bakterilerin dar doru ykanp atlmas salanabilir. Bunun için de bol sv içmek faydal olacaktr. Cinsel yaam yeni balayan kadnn vajen slakln salamas çok kolay deildir. Vajen slakl için baz kremler kullanlabilir. Çünkü kuru iliki de enfeksiyona neden olabilen etkenlerden biridir. Su bazl kayganlatrclar kullanlarak olas idrar kanal tahrii engellenebilir ve böylece balay sistiti riski azaltlabilir. Tüm bu önlemlere ramen balay sistiti yine de olabilir, bu durum halinde bir uzmana danmak ve tedavi önerilerine uymak, iyilemek ve sonraki cinsel yaam sal için çok önemlidir” dedi.

DOUM KONTROL YÖNTEMNE KARAR VERN

Yeni evlenen ve hemen çocuk sahibi olmak istemeyen çiftlerin doum kontrol yöntemleri konusunda da bilgili olmalar gerektiini belirten Keçe, “lk geceden önce çiftin korunma yöntemine de karar vermi olmas gerekir. Erkein prezervatif kullanmasnn dnda kadnlara yönelik doum kontrol yöntemleri de vardr. Doum kontrol haplar ya da ineleri, kadn prezervatifi, spiral, diyafram ve spermistler gebelii önlemek amacyla kadnlara uygulanr. Ayrca geri çekme yöntemi ve takvim yöntemi de gebelii önleme amaçl olarak kullanlmakla birlikte dier korunma yöntemlerine oranla koruyuculuu en düük olan yöntemdir” dedi.